Coğrafi Yapı

Coğrafi Yapı
11.Haziran.2017.Pazar
5750

İlçe ülkemizin doğu Karadeniz bölümünde Giresun İline bağlı Yağlıdere Çayı kenarında kurulmuştur.

İlçe ülkemizin doğu Karadeniz bölümünde Giresun İline bağlı Yağlıdere Çayı kenarında kurulmuştur. İlçe merkezi sahile 14 km. uzaklıkta olup; yüz ölçümü yaklaşık 350 km².dır. İlçenin rakımı 50 m.dir. Kuzeyinde ve doğusunda Espiye; Güneyinde Alucra ve Şebinkarahisar,  batısında Keşap ve Dereli ilçeleri ile çevrilidir.

İlçenin tek akarsuyu Yağlıdere Çayı ve bu ırmağı besleyen küçük derelerdir. Özellikle ilkbaharda yağışın fazla olması nedeniyle çay, zaman zaman taşkınlara sebep olmaktadır. Güneydeki Alucra ilçesi Kurtbeli Yaylasından çıkan Tohumluk deresi ile Erimezden çıkan Kılıçlar deresinin Çakrak Yaylası Üçköprü mevkiinde birleşmesiyle Yağlıdere adını alan çay çok dar bir vadi boyunca uzanarak Espiye İlçesinin batısından denize dökülmektedir. Çayın uzunluğu 65 km.dir. İlçedeki arazi yapısı tipik Karadeniz arazi yapısı olup çok engebeli ve toprak erozyonuna açıktır.

İlçe iklimi yazları serin, kışları ılık ve yağışlı olan tipik Karadeniz iklimidir. Yağışlar, dört mevsime dağılmıştır. Yıllık yağış ortalaması 1300 M3’tür. En soğuk ay Şubat olup en düşük hava ısısı –3 derece çıvarındadır. En sıcak ay Ağustos olup sıcaklık ortalama 24 derecedir. Yıllık ortalama sıcaklık 14 derecedir. Ortalama nem %70’dir.

Bitki örtüsü 500 m. Yüksekliğe kadar fındık bahçeleri, meyve ağaçları, kestane, kızılağaç, meşe, kavak gibi ağaçlardan oluşmuştur. Taflan (karayemiş), ormangülü ve şimşir gibi makiler orman altı bitkiler vardır. 500 ila 1500 m. Arasındaki yüksekliklerde sakız, köknar ve sarıcamdan oluşan ormanlık bitki örtüsü vardır. 1500 m’nın üzerinde ise yayla ve otlaklar vardır

Yağlıdere Havadan Görünüm

Tüm Hakları Saklıdır. Yağlıdere Belediyesi - 2017
Web Tasarım :   SekteoR.NET

Yağlıdere   Belediyesi

Sosyal Medyada Biz